четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 49
home Храна и пијалаци

Нема да му одолеете на ова слатко задоволство: Направете си чоколаден леб каков што досега немате пробано

Нема да му одолеете на ова слатко задоволство: Направете си чоколаден леб каков што досега немате пробано

Ваков десерт сигурно не сте пробале досега. Направете го уште утре.

Потребни состојки:

 • 180 г путер, омекнат на собна температура
 • 180 г шеќер
 • 3 јајца, матени
 • 125 г саморастечко брашно
 • 100 г мелени бадеми
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
 • 100 мл млеко
 • 4 лажици какао
 • 200 г млечно чоколадо (исецкано)
 • 200 г бело чоколадо (исецкано)

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 150 степени.
 2. Ставете ги путерот и шеќерот во сад и мешајте со миксер сè додека не добиете лесна и воздушеста структура.
  Додадете ги јајцата, брашното, бадемите, прашокот за пециво, какаото и млекото. Продолжете со мешањето. Треба да добиете убава смеса.
 3. Потоа, исецкајте ги чоколадите и додадете ги во неа. Промешајте. Намачкајте долгнавесто тавче со зејтин и сипете ја смесата внатре.
 4. Ставете го тавчето во центарот на рерната и оставете да се пече околу 45 минути. Доколку сакате внатрешноста да биде поцврста, оставете да се пече уште 5 до 10 минути повеќе.
 5. Кога ќе биде готов чоколадниот леб, оставете го да се излади, па исечете го на парчиња.

Послужете додека е сè уште топол и свеж. Како прилог можете да употребите шолја чај и вкусни свежи малини.

ДОБАР АПЕТИТ!

Локални избори 2021