вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Не се пече: Освежителна торта со лимон

Не се пече: Освежителна торта со лимон

Лето е време кога секој од нас ужива во лесни рецепти, па затоа израдувајте го вашето семејство со лесна торта со лимон и шумско овошје, чиишто слатко-кисели ноти ќе ви го освежат денот.

Потребно е:

200 гр. бисквити

2 лажички кафеав шеќер

6 лажички кокосово масло или 3 лажици путер

150 мл. јогурт од лимон

400 мл. слатка павлака

1 лажица рендана кора од лимон

2 лажици сок од лимон

Шумско овошје, нане

Шеќер во прав

Начин на подготовкa:

Бисквититe додајте ги во бленер. Растопениот путер додајте го заедно со кафеавиот шеќер и кратко блендирајте додека состојките се соединат. Извадете ја добиената смеса од блендерот, ставете ја во калап и оставете во фрижидер. За тоа време, во слатката павлака додајте шеќер  и промешајте. Додајте ги лимоновиот сок и кората, а потоа додајте го јогуртот. Ќе добиете густа смеса. Додајте шеќер. Подлогата извадете ја од фрижидер и додајте го кремот. Чувајте ја во фрижидер 1h за да се стегне. Откако ќе се стегне, посипете ја питата со замрзнатото шумско овошје и наросете шеќер во прав.

Коронавирус