среда, 8. декември 2021. Вести денес: 109
home Храна и пијалаци

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА „ЗАГОВОРИ“: 5 прични зошто мора задолжително да јадете леб!

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА „ЗАГОВОРИ“:  5 прични зошто мора задолжително да јадете леб!

Во последниве години, лебот е прогласен за еден од главните виновници за дебелеење, а диетите што вклучуваат елиминирање на лебот од исхраната станаа многу популарни. Но, не наседнувајте на „заговорот“ против лебот, еве зошто е важно да го јадете.

Ќе имате повеќе енергија
Лебот содржи јаглехидрати, но нутриционистот Дон Џексон Блатнер истакнува дека тоа не мора да значи дека е лошо за вас. Тој ве советува да го намалите внесувањето на бел леб, кој е преработен и не содржи диетални влакна, и го зголемува нивото на шеќер во крвта, но верува дека треба да јадете леб од интегрално брашно.
„Оваа верзија на леб е далеку помалку обработена и содржи хранливи влакна“

Ќе бидете поздрави
Студија спроведена во 2016 година покажа дека јаглехидратите кои содржат цели зрна имаат добар ефект врз општото здравје, намалувајќи го ризикот од кардиоваскуларни и хронични болести.

Ќе бидете посреќни
Јаглехидратите го зголемуваат нивото на серотонин, хормон кој влијае на расположението. На овој начин исто така ќе ги намалите стресот и вознемиреноста, што е исто така важно за одржување на витка форма.

Ќе ослабете
Целиот леб е полн со хранливи влакна, поради што ќе бидете сити подолго, и затоа ќе јадете помалку. Бидејќи станува збор за сложен јаглени хидрати, тој ќе се ослободува побавно во организмот, така што шеќерот нема нагло да се крене, па затоа ќе се намали и ќе ве натера да јадете на пример некое чоколадо.

Ја регулира работата на цревата
Диететските влакна се исто така важни за нормално функционирање на цревата. Интегралните житарки ќе помогнат храната да се движи низ цевките со постојана брзина, така што редовно ќе ги празнувате цревата.

Коронавирус