четврток, 5. август 2021. Вести денес: 172
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Храна и пијалаци

Не јадете благо? – Ова се совршените палачинки за вас!

Не јадете благо? – Ова се совршените палачинки за вас!

Доколку сте веган или пак вегетаријанец, ова е совршениот рецепт за вас, ова лето!

Така-наречените „Зелени палачинки“ содржат многу зеленило во нив па се совршени доколку сакате да се откачите од благото и шеќерот.

Направете палачинки со многу зеленчук во нив.

СОСТОЈКИ:
3 јајца
500 мл. млеко
2 шолји брашно
1 лажиче прашок за пециво
6-7 перца млад кромид сечени
1 пиперка сито сечена
200 гр. рендан кашкавал
1 лажиче сол и малку маргарин

ПОДГОТОВКА:
Се матат јајца со млеко и сол, се става брашно со прашок за пециво.
Се меша и се одбива ни ретка, ни густа смеса.
Се додаваат сите други состојки и се премачкува тава со маргарин, се вади со кутлача од смесата и се прават палачинки.
Се печат од двете страни вообичаено.

Коронавирус