сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 48
home Храна и пијалаци

Не ја цениме доволно: Ова е една од најздравите намирници на светот!

Не ја цениме доволно: Ова е една од најздравите намирници на светот!

Пиперката е еден од најпопуларните видови на зеленчук во светот, а и лесно се одгледува. Освен примамливиот вкус, има и лековите одлики поради кои е добродојдена на сечија трпеза.

100 грама свежа пиперка содржи 92% вода, 6 грама јаглехидрати, 0,99 грама белковини, 0,3 грама масти и 1,2 грама диетални влакна. Пиперката е исклучителен извор на витамини А, Ц и Б6.

Таа е добар извор на фолна киселина, диетални влакна, витамин Б2, пантотенска киселина, ниацин и калиум, т.е витамин К, манган, витамин Б и магнезиуми. Колку е позрела пиперката, толку е повисоко нивото на витамини и минерали.

Пиперката содржи 4 пати повеќе витамин Ц од портокалот и преку 30 нутриенти од групата на каротеноиди. Сингеријата на витамин Ц и А, и каротеноидот ликопен на пиперката и дава уште по антиоксидативна моќ и ја сместува во супернамирници.

Редовна конзумација на пиперки:  

-Го подигнува имунитетот

-Го ублажува ПМС

-Поттикнува производство на колаген

-Го подобрува видот

-Штити од рак на простата

-Го покренува расположението

-Го поттикнува растот на косата

-Го забрзува метаболизмот и помага во слабеењето.

Коронавирус