вторник, 21. март 2023. Вести денес: 24
home Храна и пијалаци

НЕ ГОТВЕТЕ МАКАРОНИ ВО ВОДА, СО ОВОЈ ТРИК ЌЕ БИДАТ ПОКРЕМАСТИ: Ви треба само 1 состојка за брзи и ефтини тестенини!

НЕ ГОТВЕТЕ МАКАРОНИ ВО ВОДА, СО ОВОЈ ТРИК ЌЕ БИДАТ ПОКРЕМАСТИ: Ви треба само 1 состојка за брзи и ефтини тестенини!

Кога ќе готвите макарони во млеко, а не во вода, добивате покремаста паста. Особено кога на сето тоа ќе додадете топено сирење, вкусот е неверојатен.

Брзо и лесно се подготвува, па затоа е одличен оброк за сите кои се брзаат. Што е уште попрактично со познатите макарони и сирење бидејќи се евтини и потребни ви се 3 состојки кои најчесто ги имате дома. Одберете ја количината на состојки сами бидејќи ова може да биде оброк за еден или повеќе луѓе.

Подготовка: Во зовриено млеко сварете макарони, варете додека млекото малку не испари. Додадете го ренданото сирење и оставете го на шпорет уште неколку минути. Добро соединете и вашиот оброк е завршен.

loading...