среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Храна и пијалаци

НАУЧНО ДОКАЖАНОЌ: Ќе ви помогне да ОСЛАБНЕТЕ, еве во кое време од денот треба да јадете чоколадо

НАУЧНО ДОКАЖАНОЌ: Ќе ви помогне да ОСЛАБНЕТЕ, еве во кое време од денот треба да јадете чоколадо

Според истражувањето на експерти од Харвард, консумирањето млечно чоколадо наутро може да помогне во согорување на маснотиите и намалување на шеќерот во крвта во текот на денот.

Во експериментите учествувале 19 жени во менопауза и секој ден јаделе по 100 грама чоколадо. Едната група ги консумираше сите омилени чоколада наутро, а другата навечер. Резултатите покажаа дека жените кои јаделе чоколадо наутро во текот на денот, внесувале помалку калории!

Потребни се повеќе истражувања за поголем примерок од луѓе и различни типови на учесници пред да се донесе конечен заклучок – забележува нутриционистката Критика Агнани од Американскиот медицински центар „Свети Дејвид“.
Тежината на жените кои јадеа чоколадо наутро не се промени, обемот на половината им се намали и составот на цревната флора се подобри по двонеделен експеримент.

Како што истакнаа авторите на оваа студија, годините на учесниците во истражувањето се исто така важни.

Се верува дека млечното чоколадо придонесува за дебелеење поради неговата висока содржина на маснотии, шеќер и калорична вредност. Навиката за јадење чоколадо е поврзана со долгорочно зголемување на телесната тежина во зависност од количината, особено кај жените во менопауза, кои се повеќе склони кон зголемување на телесната тежина – се наведува во извештајот.
Патем, нешто слично беше докажано пред неколку години од израелски експерти од Универзитетот во Тел Авив, кои утврдија дека утринската потрошувачка на протеини и јаглехидрати може да ја спречи желбата за слатки во текот на денот. Предметното истражување траело 32 недели, а учествувале 193 дебели луѓе. Интересно, оваа студија покажа дека оние кои го започнуваат денот со нискокалоричен оброк подоцна честопати тајно јадат нездрава храна.

Локални избори 2021