недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Направете вкусно домашно суфлаки

Направете вкусно домашно суфлаки

Ако не можете да одите во Грција, грчката храна донесете ја дома. Акис Петреѕикис ќе ви покаже како да направите вкусно пилешко суфлаки.

Потребни состојки:
2 пилешки стека
200 гр саламура
лепче за гиро/суфлаки
ситно сечкан кромид
сечкан домат
сечкана зелена салата
маслиново масло

За саламурата:
– 550 мл вода
– половина лимон, исечен на половина
– 3 листови ловор
– пола китка магдонос
– пола лажица сушена мајчина душица
– 1 лажица мед
– 35 гр морска сол
– 2 чешниња од лук, со лушпа, толчени
– 1 лажица зрна бибер

За сосот:
– 4 лажици грчки јогурт
– 1 лажица сенф
– 1 лажица мед
– кора од 1 лимета (по избор)
– 1 лажица сок од лимета

Коронавирус