вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 230
home Храна и пијалаци

Направете сируп од виски и болката во грлото ќе исчезне

Направете сируп од виски и болката во грлото ќе исчезне

Настинката знае да биде многу здодевна, а многумина веднаш посегнуваат по лекови. Упорната кивавица и болка во грлото може да ги излечите и по природен пат, а овој рецепт многу ќе ви помогне.

Според една статија од магазинот „Time“, објавена во 1941 година, вискито е еден од најдобрите лекови против болки што му се познати на човештвото.

Во оваа статија, двајца доктори тврдат дека мала количина од овој алкохолен пијалак може да ја намали болката за 45% за само два часа.

Овој едноставен рецепт со мед ќе му помогне на грлото и е вистински природен разредувач на слузта во белите дробови.

Сепак, бидете внимателни, бидејќи може да дехидрирате од премногу виски, а тоа никако не ви треба, особено кога сте болни.

Потребни состојки:

  • 0,5 децилитри виски
  • половина лимон
  • една чаша вода (по желба)
  • 1 лажица мед

Начин на подготовка:

  • Измешајте виски, лимонов сок и вода (ако ја користите) и загрејте ја напивката во микробранова или на шпорет.
  • Тргнете го сирупот од рингла и додајте мед.
  • Измешајте, па повторно ставете го да се грее.
  • Немојте да ги пиете сирупот премногу топол. Најдобро е да биде на собна температура.

Локални избори 2021