сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 78
home Храна и пијалаци

Направете сами домашен гвакамоле сос

Направете сами домашен гвакамоле сос

Сосот гвакамоле е веројатно најпознатиот оброк од авокадо и може да се јаде како сос или салата. Постојат различни рецепти за ова јадење, а еве еден одличен.

Состојки:

  • Едно авокадо
  • ½ зелен лимон
  • ½ лажичка сол
  • ½ кромид
  • 1 ½ лажичка свеж магданос или доколку можете да најдете свеж коријандер
  • 1 поголем домат
  • 2 чешниња лук
  • Цили пиперчиња по вкус

Во сад со средна големина измешајте го авокадото, сокот од лимон и солта. Измешајте, а потоа додадете го кромидот, магдоносот, доматот  и лукот исецкани на коцки, како и мелениот пипер.

Кога се добро ќе измешате, нека остане околу еден час во фрижидерот, за да има подобар вкус.

Коронавирус