вторник, 28. март 2023. Вести денес: 52
home Храна и пијалаци

Направете ролнички со тиквички- брз ручек по работа

Направете ролнички со тиквички- брз ручек по работа

Нешто брзо, лесно и вкусно.

СОСТОЈКИ:

1 тиквичка

100 гр. кашкавал

2 лажици соја сос

сол

бибер

100 гр. шунка

масло

ПОДГОТОВКА:

Тиквичката се мие и лупи, па се сече на средно тенки траки.

Се става во соја сос, сол и бибер, и се оставаат кратко да впијат.

Се сечат кашкавалот и шунката на тенки ленти.

На секоја тиквичка се става шунка и кашкавал, па се замотува ролна.

Се ставаат во сад за печење со масло и се печат 15 минути на 180 степени.

Може пред крај на печењето да ставите кашкавал горе и да запечете уште малку.

loading...