недела, 9. мај 2021. Вести денес: 106
home Храна и пијалаци

Направете прекрасна посна торта без масло

Направете прекрасна посна торта без масло

Направете си прекрасна торта без масло. Велигденските пости започнаа, па оваа торта одлично ќе ви дојде.

Потребни состојки:

  • 15 лажици студена вода
  • 15 лажици шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 15 лажици брашно
  • 250 гр. мелени ореви
  • 100 гр. суво грозје
  • 250 гр. гриз
  • 1 прашок за пециво
  • Кокос
  • 500 гр. шеќер (за шербет)

Начин на подготовка:

Во длабок сад, со дрвена лажица се мешаат водата и шеќерот, се додава сода бикарбона и со постепено мешање се додава брашното, а потоа исецканите ореви, сувото грозје, гризот и на крај пецивото.

Откако смесата ќе стане хомогена, се пече во тавче обложено со хартија за печење на 180°C, околу 30 минути.

Се проверува со чепкалка за заби за да се види дали тортата е печена. Откако ќе се излади, се сече на парчиња и се полева со топол шербет, а може да се посипе и со сецкани ореви или кокос.

Подготовка на шербетот:

500 грама шеќер се вари со 500 милилитри вода, стапче цимет и парче лимон, околу 15 минути.

Коронавирус