среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 127
home Храна и пијалаци

Направете ги денес, уживајте цела зима: Домати со феферонки

Направете ги денес, уживајте цела зима: Домати со феферонки

Направете брза зимница, домати и феферонки.

СОСТОЈКИ:

1 кг. домати

1 кг. пиперки

5 феферонки

магдонос

3 лажици сол

пола целер

ПОДГОТОВКА:

Се мијат и сечат доматите, пиперките и феферонките и се мелат.

Се вари смесата 60 минути со постојано мешање.

Се додава сол и ситно сечен целер, како и магдонос.

Се вари уште 10 минути и се става во загреани тегли.

Се пастеризираат 30 минути.

ИЗВОР: ГОТВИ

Коронавирус