понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 63
home Храна и пијалаци

НАПРАВЕТЕ ФАНТАСТИЧЕН РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС Пилешка бајадера, вкусна и мека (РЕЦЕПТ)

НАПРАВЕТЕ ФАНТАСТИЧЕН РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС Пилешка бајадера, вкусна и мека (РЕЦЕПТ)

Изгледа совршено, а вкусот е уникатен

СОСТОЈКИ:

2 филети пилешко бело месо
300 грама суво месо по избор
180 грама кисела павлака
200 грама сирење
2 цели јајца
3-5 лажици сенф (по вкус)
3 чешниња лук

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Пилешкото филе убаво измијте го, па исечкајте го на тенки шницли. Искучајте го со чекан за месо и се дадаете малку сол, па се наредете го во намрсен огноотпорен сад.

Потоа премачкајте го месото со сенф и додадете ситно сечкан и издробен лук, па изрендајте го кашкавалот. Прелијте со изматените јајца и печете околу половина час.

Се сече на помали правоаголници, како бајадера.

Коронавирус