среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 68
home Храна и пијалаци

Намирници кои го зголемуваат либидото

Намирници кои го зголемуваат либидото

Некои секојдневни продукти служат за подобрување на циркулацијата, намалување на стресот, ослободување на серотонин – хормонот на среќа, но ја зголемуваат и желбата за секс.

На прво место е ѓумбирот. Тој влијае позитивно на крвотокот воопшто, па со самото тоа и за зголемување на либидото.

Но, не помалку важно е и црното чоколадо, кое, главно, го намалува стресот и ослободува серотонин.

Свежата краставица ја подобрува циркулацијата и крвотокот кај половите органи. Аспарагусот, како и авокадото се богати со витамин Е, кој исто така, го зајакнува либидото.

Лубеницата по афродизијачки својства се споредуваат со оние на „Вијаграта”, главно поради стимулирање на циркулацијата.

Коронавирус