четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 114
home Храна и пијалаци

Намаз од авокадо

Намаз од авокадо

Овој крем од авокадо не само што е вкусен, туку е и богат со хранливи состојки. Можете да го додадете на кришка леб или двопек наутро или пак да го користите како додаток на паста или други видови јадења.

Потребни состојки:

1 авокадо

Малку сок од лимон (неколку капки)

30 гр. сусам

100 гр. урда

Сол

Црн пипер

Начин на подготовка:

Ставете го авокадото во блендер и убаво измиксирајте, а потоа додадете ги останатите состојки. Убаво измешајте и додадете сол и бибер.

Коронавирус