понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Храна и пијалаци

Намалете го високиот крвен притисок за само 10 секунди: Кога немате таблета при рака, ова проверено делува

Намалете го високиот крвен притисок за само 10 секунди: Кога немате таблета при рака, ова проверено делува

Високиот крвен притисок е тивок убиец, а за да ја спречите неговата појава потребно е да ја регулирате исхраната.

Тоа веројатно веќе го знаете, но она што можеби не го знаете е дека е потребно во своето мени да ги вметнете овие две намирници.

Цимет

Неколку студии потврдуваат дека систоличкиот (горниот) и дијастоличкиот (долниот) притисок кај возрасните лица се намалува со, на сите добро познатиот зачин – циметот. Само половина лажичка дневно во исхраната го регулира високиот крвен притисок, а за инстант ефект растопете малку цимет во прав во устата и голтнете го.

Лук

Оваа здрава намирница речиси инстантно го намалува високиот крвен притисок. Лукот делува на крвните садови така што ги опушта и ги шири со што крвта полесно циркулира низ телото и со тоа се намалува притисокот.

За инстант делување, изедете едно чешне лук со малку леб или исецкајте го во салата или оброк.