сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Највкусните домашни принцес крофни

Највкусните домашни принцес крофни

Принцес крофните се еден од најчесто приготвуваните рецепти во македонските домаќинства. Еве како да ги направите највкусните принцес крофни од кои сите ќе посакаат уште една повеќе.

Потребни состојки: 4 филџани вода; 2 филџани масло; 4 филџани брашно; 1 прашок за пециво и 8-9 јајца.

Подготовка: Рерната се загрева на 200°C. Потоа водата и маслото ставете ги заедно да зовријат во длабок сад. Откако ќе зовријат, тргнете ги од огнот, па додајте ги брашното и пецивото. Целата смеса се меша заедно и се остава убаво да се олади. Во изладената смеса, додавајте ги јајцата и потоа матете со миксер.

На два големи плеха ставете хартија за печење и премачкајте ја со масло. Со мала лажица формирајте топчиња и распределете ги на плеховите. Печете 20 минути на 200°C со вклучен вентилатор, а потоа уште 4-5 минути на 150°C. Многу е важно при печењето ниту еднаш да не ја отворате рерната.

Состојки за филот: 125 гр. маргарин; 3 пудинзи ванила; 7 лажици шеќер; 1,5 литар млеко; 3 пакетчиња ванилин шеќер; 8 лажици густин.

Подготовка на филот: Издвојте 18 лажици ладно млеко во сад и додајте ги трите пудинзи, шеќерот и густинот. Потоа мешајте со лажица. Млекото што ќе ви остане ставете го на оган да зоврие. Откако ќе зоврие, ги додавате маргаринот и ванилиниот шеќер.

Тргнете го од оган и додадете ја смесата со пудинзите. Со постојано мешање се враќа на оган уште 1-2 минути. Треба да го оставите и да почекате добро да се олади. Испечените крофни пресечете ги на половина и внатрешноста исполнете ја со филот.

 

Коронавирус