четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 200
home Храна и пијалаци

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

3 јајца

350 мл млеко

100 мл газирана вода

1 тиквичка

50 гр путер

250 гр брашно

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Излупете ја тиквичката и изрендајте ја. Посолете ја и оставете ја да отстои околу 20 минути, а потоа исцедете ја. Изматете ги јајцата во длабок сад и посолете. Може да додадете и други зачини по ваша желба.

Додајте брашно, млеко и газирана вода за да направите смеса за палачинки. Смесата треба да биде малку погуста. Ставете ја тиквичката во смесата и промешајте. Испржете ги палачинке. Може да ги послужите со павлака, да ги наполните со мелено месо и да ги запечете. Добар апетит!

Коронавирус