вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 108
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Храна и пијалаци

Најдобриот рецепт за домашен бурек со месо

Најдобриот рецепт за домашен бурек со месо

Пробајте го овој едноставен рецепт за домашен бурек со месо и уживајте во вкусниот појадок со целото семејство.

Состојки:

Половина килограм кори за пита

1 шолја вода

1 шолја масло

3 шолји млеко

Лажичка сол

За фил

150 гр. мелено месо

1 главица кромид, ситно исецкана

Сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

Пакувањето со кори поделете го на два еднакви дела. Во помало тенџере измешајте млеко, вода, масло и сол, па ставете го неколку минути на огин. Испржете го месото и кромидот и посолете по вкус.

Тавчето за печење бурек намачкајте го со масло. Првата кора оставете ја сува, а сите останати потопете ги во течната смеса со млеко, вода и масло.

Кога ќе потрошите половина од корите, ставете месо а потоа додајте ги и останатите кори кои исто така претходно ќе ги потопите во млеко.

Оставете го бурекот да отстои половина час, па печете во загреана рерна на 200 степени.

Коронавирус