вторник, 2. август 2022. Вести денес: 88
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Храна и пијалаци

Најдобриот рецепт за чоколадни колачиња без брашно

Најдобриот рецепт за чоколадни колачиња без брашно

Еве како да подготвите вкусен десерт без брашно.

Едноставен рецепт за колачиња за кои ви се потребни 6 состојки.

Состојки:

170 гр. шеќер во прав

30 гр. какао

Две белки

Лажичка и пол екстракт од ванила

¼ лажичка сол

60 грама црно чоколадо

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и обложете го тавчето со хартија за печење.

Во сад со средна големина просејте какао и шеќер во прав. Додајте белки, екстракт од ванила сол и измешајте. Додајте чоколадо и измешајте повторно.

Со помош на лажица ставете од смесата на хартијата за печење и печете ги колачињата околу 15 минути.

Коронавирус