четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 171
home Храна и пијалаци

Мусака од компир и ориз: Едноставен рецепт за посен ручек

Мусака од компир и ориз: Едноставен рецепт за посен ручек

При подготвување ручек, најважно е да бидете вкусни, ситни, но и брзо да ги подготвувате. Рецептот за оваа мусака ги исполнува сите три критериуми. За љубителите на компирот, ова ќе биде идеален оброк. Во деновите на постот, мусаката од компир и ориз може да биде целосен ручек, но исто така е идеално прилог со месо.

Состојки:
600 гр компир
1 главица кромид
50 гр ориз
100 мл масло
сол, бибер, зачин по вкус

Подготовка:
Излупете го компирот и исечете го на подебели лисја. Измијте го оризот и исечете го кромидот на ребра. Подготвениот компир зачинете го по вкус и наредете половина од количината во тава намастена со масло. Наредете го целиот ориз над компирот (кој не треба да се готви), и над оризот, кромидот и лесно зачинете повторно. Завршете го средувањето на мусаката со другата половина од компирот, а потоа прелијте го со маслото.

Загрејте ја рерната на 220 степени и печете ја мусаката околу 40 минути, внимавајќи да не изгори.

Послужете мусака со сезонска салата и уживајте.

Коронавирус