сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 16
home Храна и пијалаци

Моќен појадок за слабеење, за сите оние кои сакаат да симнат 5-7 кг за 1 месец

Моќен појадок за слабеење, за сите оние кои сакаат да симнат 5-7 кг за 1 месец

Чудесниот рецепт за слабеење речиси и да не остава никого рамнодушен, а е особено идеален за сите оние кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми кои ги наталожиле за време на карантинот. Еве како да го приготвите уште денес.

Потребни состојки
4 супени лажици овесни снегулки
1 супена лажица кефир или кисело млеко
7 сушени сливи
1 супена лажица мелено ленено семе
1 кафена лажица какао

Начин на подготовка

Најдобро е рецептот да го приготвите навечер. Полејте ги сливите со 100 мл зовриена вода. Измешајте ги какаото, лененото семе и овесните снегулки заедно, а потоа кон добиената смеса додадете го киселото млеко. Сомелете ги сливите и додадете ги кон останатите состојки, а потоа смесата складирајте ја во ладилникот.

Консумирајте го наутро за појадок, а по желба може да додадете и цимет.

Извор: НАНЕ

Коронавирус