недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 90
home Храна и пијалаци

Мислите дека компирот не може да се комбинира со пиво? – Епа грешите, прочитајте го совршениот летен рецепт!

Мислите дека компирот не може да се комбинира со пиво? – Епа грешите, прочитајте го совршениот летен рецепт!

Сите сме изморени од летните горештини, но овој рецепт ви ветува апсолутно задоволство:

СОСТОЈКИ:
1 кг. млади компири
2 лажици мајонез
3 лажици сенф
50 мл. пиво
бибер
сол
црвен пипер
1 лажиче оригано
масло

ПОДГОТОВКА:
Се мијат компирите, се сушат и редат на плех за печење со фолија и масло.
Се става врз нив смеса од мајонез, сенф и пиво, се ставаат зачини и се печат на 220 степени околу 40 минути.

Брза похована даска кога ќе се најават гости:

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус.

ЕУРО 2020

Македонија