вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 113
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Храна и пијалаци

Мислите дека е корисно, но тоа е штетно: Не вечерајте овошје!

Мислите дека е корисно, но тоа е штетно: Не вечерајте овошје!

Конзумирањето на овошје во големи количини може да биде штетно, особено ако ги јадете навечер, предупредуваат експертите.

Една од причините за масти во црниот дроб е шеќерот во плодовите. Луѓето со здравствени проблеми треба да се особено внимателни со количината на внесената фруктоза.

Овошен шеќер е сладок отров за нашиот организам. Поради тоа, овошјето не треба да се консумираат во големи количини, особено навечер.