петок, 4. декември 2020. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Миризлив колач со суво овошје

Миризлив колач со суво овошје

Овој зимски десерт се служи со кафе или чај.

Состојки:

5-6 белки

1 шолја шеќер

Половина шолја брашно

1 шолја масло или стопен путер

Малку сецкани ореви

100 гр. сецкано суво овошје

Малку кора од портокал

150 гр. шеќер во прав

Начин на подготовка:

Изматете ги белките со шеќер. Додајте ги сите останати состојки и внимателно мешајте. Смесата треба да биде без грутки.

Во правоаголнo тавче наросено со брашно ставете ја смесата. Печете на 170 степени, околу 15-20 минути.

Откако ќе се излади, наросете со шеќер во прав.

извор: kajgana.com

Коронавирус