понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 148
home Храна и пијалаци

Мирисно задоволство кое се топи во уста: За секунда ќе го спремите овој КОХ кој ќе ве маѓепса со неговиот вкус!

Мирисно задоволство кое се топи во уста: За секунда ќе го спремите овој КОХ кој ќе ве маѓепса со неговиот вкус!

Со неколку состојки и малку време, можете да подготвите торта што се топи во уста при првиот залак и ги освојува вашите сетила за вкус.

Состојки:

8 јајца
8 лажици шеќер
8 лажици гриз
1/2 литар млеко

Подготовка:

Во сад ставете јајца, изматете ги и потоа ставете шеќер. Мешајте додека не се соединат овие две состојки, а потоа постепено додавајте гриз.

Кога смесата ќе стане хомогена, неопходно е да се истури масата во плех, а потоа да се пече на 180 степени додека тортата не добие кафеава боја.

Потоа, загрејте го и засладете го млекото, па прелијте го со испечената кора и оставете да се излади. Кога ќе се олади, исечете ја тортата и послужете им на гостите.

Локални избори 2021