среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Направете вкусен појадок или вечера, рецептот кој не излегува од мода.

СОСТОЈКИ:

неколку парчиња леб

2 јајца

100 мл. кисела вода

3 лажици брашно

сол и масло

ПОДГОТОВКА:

Се сече лебот на кришки, се двојат белките од жолчките.

Се матат белките во снег, а жолчките со кисела вода, сол и брашно.

Се додаваат постепено и белките.

Се загрева тава со масло и се потопуваат кришките во смесата, па се пржат.

loading...