понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 90
home Храна и пијалаци

МАФИНИ СО ЛИМОН! Уживање на кое не можете да му одолеете (РЕЦЕПТ)

МАФИНИ СО ЛИМОН! Уживање на кое не можете да му одолеете (РЕЦЕПТ)

Ако сакате мафини, ќе го обожавате овој рецепт

За помала доза, потребно е:

2 јајца
2 лажици шеќер
75 гр брашно
1/2 прашок за пециво
3 лажици сок од лимон
кора од лимон
2 лажици маслиново масло

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќер, додајте брашно со прашок за пециво, сок од лимон, кора од лимон и маслиново масло.

Полека изедначете со шпатула. Ставајте со лажица во калапи за мафини. Печете на 200 степени околу 30 минути.

Кога малку ќе се изладат, извадете и посипете ги со шеќер во прав или прелијте го со чоколадо.

Коронавирус