сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 40
home Храна и пијалаци

Мафини од банана без шеќер и брашно: Слатко задоволство со малку калории!

Мафини од банана без шеќер и брашно: Слатко задоволство со малку калории!

Ако обожавате слатки, а воедно и водите сметка за правилна и здрава исхрана, не би било лошо да пробате вкусен рецепт за мафини, без шеќер и брашно.

Овој рецепт не само што има малку калории, туку и не содржи многу јаглени хидрати, а воедно е многу вкусен и освежителен.

Состојки:

– 2 банани

– 4 јајца

– прашак за пециво

– портокали

– 2 јаболки

– 100 гр. суво грозје

– 100 гр. црна чоколада

– 5 лажички крем сир

– 3 лажици цимет

– прстофат морско оревче

– 3 лажици ванилен шеќер

– 100 гр. ореви

Подготовка:

Истолчете ја бананата, па додадете ги јајцата и убаво промешајте. Кога ќе измешате и ќе ја изденачите смесата, додадете крем сир, цимет, морско оревче, ванилен шеќер, прашак за пециво и повторно измешајте ги сите намирници.

Земете миксер и изматете ја смесата додека не стане мазна. Изрендајте неколку портокали и исцедете го сокот во смесата. Откако смесата ќе се изедначи, додадете рендано јаболко и суво грозје.

Истурете ја добиената смеса (треба да биде густа) во калапи и украсете со мелени ореви. Ставете ја во рерна на 180 степени и оставете ја околу 30 минути да се пече. Кога ќе видите дека е при крај, посипете ги мафините со рендано чоколадо и оставете ги уште неколку минути.

Коронавирус