понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 47
home Храна и пијалаци

Лиснати погачици со сирење кои се 100 пати подобри од купечките

Лиснати погачици со сирење кои се 100 пати подобри од купечките

Кога еднаш ќе ги направите, гарантираме дека постојано ќе ги припремате.

Потребни состојки: 400 до 500 гр. брашно, половина лажичка квасец, 100 мл. топло млеко, 300 гр. путер или маргарин, 300 гр. ситно сирење (или 150 гр. фета), сол (по желба) и едно јајца за премачкување.

Начин на припрема: Во сад ставете го брашното, направете дупка во средината и во неа разматете го квасецот со млекото. Додадете го сирењето и маргаринот, растопен на собна температура. Изгмечете со раце, а потоа замесете тесто.

Подготвеното тесто развлечете го на работната површина која претходно ќе ја посипете со брашно, преклопете ги рабовите и оставете да стои (поклопено) околу 15 минути.

Повторете ја оваа постапка уште еднаш. На крајот развлечете го тестото, исечете ги краевите, а потоа од него направете ленти па коцки. Тестото можете да го обликувате и со помош на чаша.

Погачиците ставете ги во тава обложена со хартија или намастена со маргарин и оставете да отстојат.

За тоа време загрејте ја рерната на 220 Целзиусови степени. Печете околу 30 минути додека не добијат златножолта боја.

Коронавирус