петок, 3. декември 2021. Вести денес: 74
Во живо

Мицкоски во Прилеп на средба со претставници на Регионалната стопанска комора

home Храна и пијалаци

Летен чизкејк готов за 10 минути- задолжително направете си

Летен чизкејк готов за 10 минути- задолжително направете си

Топлите денови се пред нас, а време е да подготвиме еден летен чизкејк- брз и освежителен десерт со јагоди.

Потребни состојки:

125 гр. маскарпоне сирење

150 гр. јагоди

4 тврди бисквити

1 лимон

1 лажица шеќер

2 лажици шеќер во прав

1 лажица масло

Начин на подготовка:

Во лонец загрејте ги исчистените јагоди, шеќерот и 1 лажица лимонов сок. Мешајте 3 до 4 минути, додека не се истопи шеќерот, а јагодите не омекнат.

Во меѓувреме, здробете ги бисквитите и измешајте ги со маслото.

Распоредете ја смесата на 2 чаши и притиснете ја на дното.

Нежно измешајте го сирењето, преостанатиот лимонов сок и шеќерот во прав. Преку кексот, ставете ја кремата, а потоа и крем сосот од јагоди.

Послужете ладно.

Коронавирус