четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 183
home Храна и пијалаци

ЛЕСНО СЕ ПРАВИ! Најдобриот рецепт за домашен сладолед!

ЛЕСНО СЕ ПРАВИ! Најдобриот рецепт за домашен сладолед!

Од овие мерки за сладолед од чоколадо и ванила, добивате две кутии од по 1600 мл

Чоколаден сладолед:

1 литар чоколадно млеко

500 гр кристал шеќер

150 гр шлаг во прав

3 дл кисела вода

Ванила сладолед:

1 литар млеко

500 гр кристал шеќер

150 гр шлаг во прав

3 дл кисела вода

4 кесички ванилин шеќер

Подготовка:

И за двата вида сварете ги млекото и шеќерот и кога ќе се оладат ставете ги во замрзнувач да се замрзнат. Потоа извадете го замрзнатото млеко од замрзнувачот, изматете го шлагот со киселата вода, додадете го замрзнатото млеко во изматениот шлаг и мешајте со миксер. Масата ќе започне да добива убава густина, ставете ја во сад и повторно ставете ја во замрзнувач.