сабота, 14. декември 2019. Вести денес: 18
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

home Храна и пијалаци

Лесна, кремаста салата од компири (ВИДЕО)

Лесна, кремаста салата од компири (ВИДЕО)

Направете сочна и кремаста салата од компири која се прави за максимум 10 минути.

Потребни состојки:

Малку повеќе од килограм млади компири

1 ½ шолја мајонез

Убаво исечкан виолетов кромид

1 лажичка сенф

1 лажичка сок од лимон

¼ шолја ситно исечкани кисели краставички

½ лажичка пипер

4 тврдо варени јајца, исечкани

¼ шолја ситно исечкан власец (може да го замените со млад лук или кромид)

Малку бибер

Марула, по желба, за сервирање