недела, 5. декември 2021. Вести денес: 88
home Храна и пијалаци

Лековито вино од коприва!

Лековито вино од коприва!

Бројни се лековитите својства на копривата, растение кое од дамнешни времиња се користи во медицински сврхи.

Покрај подготовката на вариво или сок, можете да направите и особено лековито вино. Измешајте 10 лажици листови и корења од коприва, лажичка пелин, лажичка изгмечени бобинки од смрека и две лажици бел хлебните.

Целата смеса, ставете ја во литар црвено вино и оставете да отстои 12 часа. Потоа, на виното додадете му 4 лажици мед, па потоа варете го околу половина час. Свареното вино поклопете го и оставете го да се излади. Консумирајте го напитокот топол, пред секој оброк. Пред да употребувате било кој природен лек, консултирајте се со вашиот лекар.

Коронавирус