вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Кремаста салата со пилешко и печурки

Кремаста салата со пилешко и печурки

Брзо ќе ја подготвите, а може да ви замени цел оброк …

Потребно е:
500 гр варено пилешко бело месо
150 гр пченка шеќерец
150 гр грашок
100 гр маринирани шампињони
3 варени јајца
400 гр мајонез
сол

Подготовка:
– Сварете го пилешкото месо и оставете да се излади. Ситно исецкајте го или искинете го со раце.

– Сварете ја пченката и грашокот, исцедете и оставете да се изладат.

– Сварените јајца ситно исецкајте ги.

– Исто исецкајте ги и маринираните шампињони.

– Сите состојки ставете ги во еден подлабок сад, по вкус посолете, додадете го мајонезот и убаво измешајте.

– Пред да ја послужите оставете да стои неколку часа во фрижидер.

Коронавирус