сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 15
home Храна и пијалаци

КОМПИР ЗАПЕЧЕН ВО ТАВЧЕ Е НЕШТО ШТО МОРА ДА СЕ ПРОБА! Со додавање на растопен кашкавал и крцкава сланина ќе имате оброк од соништата (ВИДЕО)

КОМПИР ЗАПЕЧЕН ВО ТАВЧЕ Е НЕШТО ШТО МОРА ДА СЕ ПРОБА! Со додавање на растопен кашкавал и крцкава сланина ќе имате оброк од соништата (ВИДЕО)

Компирите се зеленчук кој може да се подготви на многу начини, но дали знаевте дека можете да направите комплетен оброк во тава со додавање на кашкавал и сланина?

Состојки:

800 гр компири

300 гр сланина

300 гр кашкавал

1 јајце

2 лажици пченкарен скроб

сол, бибер, зачинска пиперка, оригано

Подготовка:

Во тавче ставете маслиново масло да се загрее и за тоа време исечете ги компирите на прстени во кои треба да додадете скроб.

Наредете ги прстените од компир во тавата и печете околу 6 минути. Вртете ги прстените на секои 3 минути, а потоа изматете го јајцето и прелијте ги компирите.

Печените компири извадете ги во чинија, а потоа истурете нови компири во тавата, наредете ги исто како и претходните. Се пече од едната страна покриено, па се врти и се редат кашкавалот и сланината, претходно се пече сланината во тавче 2 минути на силен оган.

На првиот компир што го ставивте додадете кашкавал и сланина, па посипете со рендан кашкавал. Покријте ја тавата со капак и додадете малку магдонос.

Коронавирус