вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 88
home Храна и пијалаци

КОМПИР НА ПОРТУГАЛСКИ НАЧИН: Повкусен не сте пробале!

КОМПИР НА ПОРТУГАЛСКИ НАЧИН: Повкусен не сте пробале!

Потребни состојки:

компири – 4 парчиња, средни
путер
сол
рузмарин
суви пиперки по желба
бибер по желба

Начин на подготовка:

Измијте ја кората од компирот и ставете ги во тенџере со вода или гответе на пареа додека не омекне малку.

Извадете го и ставете го во сад за печење. Сплескајте ги со чаша. Ставете путер над секое парче. Посипете со сол, црн пипер и рузмарин и миризлив црвен пипер.

Печете ги компирите во рерна загреана на 200 степени додека не поруменат.

Компирот на португалски начин е подготвен и е совршен гарнир со секое месо.

Коронавирус