понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 173
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Храна и пијалаци

Коктел солено пециво – Кифлички со многу зачини

Коктел солено пециво – Кифлички со многу зачини

Направете коктел солено пециво за појадок, вечера или пак мезе, па и ужина која е совршена да се однесе на работа или на училиште.

СОСТОЈКИ:

 • 100 гр. маргарин на собна температура
 • 100 гр. рендано сирење
 • 1 лажиче сол
 • 170 гр. брашно
 • 1 јајце за премачкување
 • црвен пипер, бибер и вегета
 • ПОДГОТОВКА:
  Се загрева рерна на 175 степени.
 • Се става хартија за печење на рамен плех.
 • Се ренда сирењето и се става маргаринот во сад со сирењето и сол.
 • Се меша да се добие изедначена смеса, се додава потоа брашно и се добива тесто кое не лепи.
 • Се дели на три дела, секој се развлекува и се прска со малку вода од горе.
 • Се ставаат зачини горе(црвен пипер, бибер, вегета и по избор) и се сече на осум триаголници од кои се виткаат кифлички.
 • Се редат на плех и се мачкаат со јајцето, се се става горе по избор сусам, ким…
 • Се печат додека не поруменат.

извор: готви.мк

Коронавирус