четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 60
home Храна и пијалаци

Кокосовите штангли ќе станат највкусното нешто што сте го пробале

Кокосовите штангли ќе станат највкусното нешто што сте го пробале

Одвојте малку време и подгответе слатки што сите ќе ги обожаваат

Ако сте љубители на кокос и неговиот раскошен вкус, тогаш оваа слатко е совршено за вашата трпеза.

Состојки:

200 гр кокос

400 гр кристален шеќер

11 лажици вода

1 маргарин

200 гр мелени бисквити

100 гр чоколадо

Подготовка:

– Ставете вода и шеќер на оган да зовријат. Кога ќе се стопи шеќерот, потребно е да се додаде маргарин, потоа бисквити и кокос. Кога масата ќе се соедини, истурете ја на послужавник и обликувајте по желба. Потоа треба да подготвите глазура од 50 гр маргарин и 100 гр чоколадо што ќе ги стопите заедно на тивок оган. Потоа прелијте преку колачот!

Локални избори 2021