понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 118
home Храна и пијалаци

Која е разликата помеѓу обичниот цимет и цејлонскиот: Ова се сите негови придобивки

Која е разликата помеѓу обичниот цимет и цејлонскиот: Ова се сите негови придобивки

Циметот има долга историја на употреба во традиционалната медицина ширум светот. Денес, се споменува во контекст на исхраната во разни здравствени проблеми.

Илјадници години се користи како зачин, а се добива од кора од разни видови цимет. Лисја, цвеќиња, овошја и корени се користат и при подготовка на оброци, но и за медицински цели.

Постојат разлики во хемискиот состав на различните видови цимет, и тој може да варира во зависност од кој дел од растението е направен.

Најчестиот вид цимет кој се наоѓа во кујните на луѓето во нашиот регион е цимет „касија“ (Cinnamomum burmannii или Cinnamomum aromaticaum), кој се одгледува во Југоисточна Азија. Овој цимет дава убава арома на колачи и одредени солени јадења, но не е добар за здравјето како Цејлонскиот (Cinnamomum zeylanicum или Cinnamomum verum), кој првенствено се одгледува во Шри Ланка.

Цејлонски цимет
Цејлонскиот цимет се разликува од другите сорти. Има карактеристична форма, посветла боја и нежен вкус, и што е најважно, има својства одлични за здравјето и ублажување на разни заболувања – далеку е подобар од цимет „касија“.

Циметот има долга историја на употреба во традиционалната медицина во различни делови на светот, вклучувајќи ги Кина, Индија и Иран.

Придобивки од цимет
Циметот е полн со антиоксиданти кои на нашето тело му се потребни во борбата против слободните радикали, покрај тоа има антиинфламаторно дејство и штити од разни инфекции.

Употребата на цимет во исхраната го намалува нивото на лош холестерол и триглицериди и ја подобрува чувствителноста на инсулин. Исто така, може да помогне во намалување на шеќерот во крвта, бидејќи една состојка на цимет делува на клетките имитирајќи инсулин.

Користењето цимет ги штити забите од кариес, а во комбинација со мед може да ви помогне да изгубите вишок килограми.

Коронавирус