петок, 24. март 2023. Вести денес: 3
home Храна и пијалаци

Клучното прашање што ги мачи сите (не)вежбачи: Дали тренирањето може да влијае на апетитот?

Клучното прашање што ги мачи сите (не)вежбачи: Дали тренирањето може да влијае на апетитот?

Ова истражување опфатило мажи и жени кои не се занимаваат со физичка активност и открило дека јаделе иста количина храна после тренингот и не се прејадувале, но не прескокнувале десерт или јаделе помалку.

Групата на луѓе вклучени во студијата вклучува мажи и жени со прекумерна тежина, на возраст од 18 до 55 години. Идејата била да појадувате 45 минути пред да одите во трака за брзо одење или да кревате тегови.

И потоа им послужиле ручек, така што тој бил во форма на шведска маса, но испаднало дека јаделе иста или приближно иста количина на храна како кога немале физичка активност.

– Брзото одење или лесното кревање тегови можеби нема да влијае на навиките во исхраната во споредба со други фактори како што се мирисите на лазањи, колачи со путер или пита – изјави д-р Тања Халидеј.

Она што може да биде ограничувачко во оваа студија е тоа што вклучува само мал број учесници кои не вежбале, но се дистанцирале и истакнале дека луѓето кои тренираат може да имаат различно однесување.

– Луѓето не треба да се плашат дека ќе се прејадат после вежбање – заклучила д-р Халидеј.

Треба да се напомене дека претходните студии исто така покажуваат дека губењето на тежината понекогаш не е еднакво на она што го кажува согорувањето на калории.

loading...