четврток, 23. март 2023. Вести денес: 73
home Храна и пијалаци

Ќе бидат толку воздушести и меки: Вака се спремаат млечни мафини БЕЗ РЕРНА!

Ќе бидат толку воздушести и меки: Вака се спремаат млечни мафини БЕЗ РЕРНА!

Кога на овој начин подготвувате мафини, ќе добиете воздушесто и меко тесто, а најдоброто од се е што не ви треба ни рерна!

Нивната клучна состојка е млекото, целосно ќе бидат бели, а се готват на пареа.

Состојки:

1 јајце
110 гр брашно за колачи
85 гр млеко
70 гр шеќер
1 лажичка екстракт од ванила
10 гр несолен путер
прстофат сол
малку прашок за пециво

Подготовка:

Измешајте ги јајцето, ванилата и солта и кратко промешајте. Додадете шеќер и изматете додека не стане пенеста смесата. Просејте го брашното со прашокот за пециво, па додадете го во смесата. Додадете половина млеко и изматете со жица за матење.

Додадете го преостанатото млеко и стопениот путер.

Во алуминиумски калапи ставете хартиени калапи за мафини. Смесата сипете ја речиси до врвот, па гответе на пареа.

loading...