понеделник, 17. февруари 2020. Вести денес: 111
home Храна и пијалаци

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Лажица кечап содржи повеќе калории од една бисквита со чоколадо. Тоа значи дека нашиот омилен додаток за помфрит и пица воопшто не е здрав за јадење, објави порталот „Делиш“.

И текстурата на кечапот е необична… За разлика од мајонезот кој е доста гладок, кечапот е поредок и создава неред, посебно ако во шишето останало малку, па последните остатоци од содржината излегува со прскање.

Освен шеќер, кечапот содржи и големо количество сол која го поттикнува задржувањето вода во телото. Прекумерната употреба на тој додаток во исхраната може да предизвика зголемен крвен притисок, срцеви проблеми, инфаркт и мозочен удар.

Ова претежно се однесува на фабричкиот кечап, па стручните лица препорачуваат – наместо тоа, луѓето да користат домашно направен кечап.