петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Како да одгледувате ананас во стан? Егзотичното овошје може добро да напредува и дома

Како да одгледувате ананас во стан? Егзотичното овошје може добро да напредува и дома

За да одгледувате дрво од ананас дома, треба да ги обезбедите условите за тоа. Како прво, на ова егзотично овошје му треба многу простор, но и соодветна температура.

Процесот на одгледување ананас не е премногу комплициран, но трпеливоста е – за плодови од украсно дрво, треба да почекате 3 до 4 години.

Подготовка за садење
Многу е важно кога купувате ананас, тој да е целосно зрел, што значи дека има златна боја. Обрнете внимание на тоа дали има мали инсекти на лисјата – избегнувајте таков ананас.

Исечете ги лисјата и ќе видите дрво на дното на овошјето. Отстранете го зрелото овошје од дрвото, а потоа ставете го коренот во сад со вода и оставете го на место каде што температурата е стабилна. Ова може да трае неколку недели.

Кога вените ќе изникнат од корените, ставете го ананасот во тенџере во кое прво има дренажен слој, а потоа и мешавина од тресет и песок во еднакви размери. Добро притиснете ја почвата околу растението.

Ставете го садот на добро сончево место и наводнувајте околу еднаш неделно, а ако видите дека почвата е многу сува, почесто наводнувајте.

Расадот треба да се пресади двапати пред да достигне целосна големина – прв пат три месеци по одвојувањето на младите, а вториот пат по една година.

Само по една година ќе ги видите првите резултати.

Температура
Младата билка бара собна температура од 24 степени. Покријте го растението со вреќа и отстранете го секој ден од 5 до 10 минути. Отстранете ја торбата целосно кога ќе се појават нови лисја во средината на прамен.

Во текот на летото, може да го однесете садот со ананас во дворот или на терасата, но штом ќе почнат да паѓаат температурите, не заборавајте да го вратите растението во вашиот дом.

Првите плодови
Првите плодови може да се очекуваат за најмалку 3 години. Овошјето е зрело кога почнува да станува кафеаво од жолто. Само тогаш е подготвена да се избере.

Коронавирус