недела, 28. мај 2023. Вести денес: 65
home Храна и пијалаци

Јогуртот помага при губење на килограмите

Јогуртот помага при губење на килограмите

Јогуртот е ферментиран млечен производ и се пие во целиот свет поради позитивното влијание врз здравјето, но добар ефект дава и при слабеење

Јогуртот е добар за стомакот, го подобрува метаболизмот и е богат со протеини и калциум, па затоа е одличен за појадок и уживање. Освен тоа што има одличен вкус, има и неколку други причини зошто треба да биде дел од диетата, а една од нив е да го забрза процесот на слабеење и да се намалат маснотиите.

Истражувањата на нутриционистите покажаа дека возрасните кои пијат јогурт со малку маснотии секој ден губеле 22 отсто повеќе од тежината и 61 отсто повеќе маснотии во споредба со оние кои само го намалила внесот на калории. Просечното губење на тежината кај луѓето кои консумираат јогурт е 7 килограми, а се задржува поголема мускулна маса во споредба со другите кои не пијат.

Покрај тоа, јогуртот е богат со заситени микронутриенти кои заситуваат подолг временски период. Јогуртот е богат со протеини и не може да му помогне на метаболизмот да согорите повеќе калории.

Треба да се има предвид дека има неколку видови јогурт, зошто не секој е здрав, особено кога станува збор за губење на тежината. Треба да изберете јогурт со малку или без маснотии, а тоа ќе ви помогне да го контролирате внесот на калории и да изгубите вишок килограми.

Исто така, изберете јогурт без шеќер и вкус, но можете да додадете и некои здрави адитиви. Не претерувајте со количеството на јогурт.