четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Храна и пијалаци

ЈОГУРТ ТОРТА ГОТОВА ЗА САМО ПЕТ МИНУТИ Освежителен десерт кој не се пече

ЈОГУРТ ТОРТА ГОТОВА ЗА САМО ПЕТ МИНУТИ Освежителен десерт кој не се пече

Лесните летни задоволства се нешто што сите го сакаме, а ви предлагаме да направите јогурт торта со малини што не се пече

За подготовка на овој десерт ви требаат само околу 5 минути, па затоа ќе биде одличен избор за гости.

Состојки:

2 супени лажици + 2 лажички желатин
125 мл топла вода
200 мл слатка павлака
600 мл грчки јогурт
2 лажици екстракт од лимон
250 гр малини + малку на страна за одозгора

Подготовка:

Измешајте ја водата со желатинот и оставете ја таа смеса на страна, изматете ја слатката павлака и додадете ги јогуртот и екстрактот од лимон, па соединете.

Додадете го желатинот што малку сте го стопиле на пареа и сте го изладиле и измешајте, па додадете ги малините.

Сето ова соединете го.Обложете калап од 20 см со хартија за печење. Прелијте ја смесата па додајте малини.Својот освежителен десерт ставете го во фрижидер и оставете да се излади два часа.

Коронавирус