сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 48
home Храна и пијалаци

Изгубете вишок килограми без строги диети: Заменете ги мастите, шеќерот и слатките со оваа храна

Изгубете вишок килограми без строги диети: Заменете ги мастите, шеќерот и слатките со оваа храна

Пролетта е во голема мерка овде, иако не изгледа така во однос на временските услови, сепак, времето неизбежно тече, а летото и убавите денови се приближуваат. Ова е обично периодот кога повеќето луѓе бараат брзо и ефикасно решение за губење на вишокот тежина, кое се насобрало во текот на зимата.

Ако сакате да се ослободите од одреден вишок, нема потреба од радикални и строги диети. Доволно е да направите мали промени во вашата дневна исхрана, што нема да ви биде тешко, а кои ќе направат да се чувствувате подобро и истовремено да изгубите вишок килограми.

Нутриционистката Саманта Кејси откри со што да ги замени путерот, шеќерот во колачи и слатки. Таа предлага дека кога ќе се грижите за исхраната, но и поинаку, путерот да го замените со пире од авокадо.

-Ќе ја намалите содржината на маснотии, ќе ја зголемите содржината на растителни влакна и хранливи материи, ќе земате витамини К, Е и калиум. Лошите масти ќе ги замените со здрави, заситени. Авокадото има неутрален вкус, па можете да го користите и во солена и во слатка верзија. Може да се премачкува на леб, да се става во колачи, да се користи за намаз – вели нутриционистот.

Една од најважните работи е да го намалите шеќерот во рецептите или да го замените со некој друг засладувач. Можете да користите пире од јаболка, еритрирол, стевија, фруктоза или мед.

Сите горенаведени ќе му дадат сладост на десертот, а вие ќе внесете помалку калории. Исто така е важно да се напомене дека еритролот има гликемиски индекс од 0, и нула калории.

Во колачињата можете да додадете ореви, како што советува Саманта, кои се богати со омега-3 масни киселини, влакна, магнезиум и железо.

Покрај тоа, тaa препорачува да се намали обичното брашно од пченица и да се обидат да направат колачи, леб и торти со поздрава алтернатива како кокосово или бадемово брашно или хељда…

Бело брашно и производи од шеќер ве натераат да јадете повеќе – одеднаш ви ја зголемуваат енергијата, а потоа многу брзо повторно сте гладни.

Коронавирус