вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 26
home Храна и пијалаци

ИЗГУБЕТЕ ДО 12 КИЛОГРАМИ ЗА 28 ДЕНА: Оваа диета ќе направи идеален баланс во вашиот организам

ИЗГУБЕТЕ ДО 12 КИЛОГРАМИ ЗА 28 ДЕНА: Оваа диета ќе направи идеален баланс во вашиот организам

Оваа диета претставува идеална рамнотежа на зеленчук, овошје, јаткасти плодови, семки, риба и посно месо.

Благодарение на овој начин на исхрана, богат со бројни хранливи материи, маснотиите се согоруваат максимално и се овозможува здравјето да достигне оптимални нивоа.

Овој план на исхрана, освен за слабеење, ја подобрува работата на тироидната жлезда, дигестивниот тракт и е корисен за здравјето. Ќе ослабете 12 килограми за четири недели.

Што не треба да јадеме?

Млечни производи и производи од соја, растителни масла, сокови и преработени производи.

Формула 70:30

Најдобри резултати од диетата се постигнуваат ако менито го планираме така што дневно јадеме 70 отсто растителна храна и 30 отсто протеинска храна.

Фаза 1

Внесете радикални промени во менито веднаш, а не постепени. Заборавете на шеќерот и јаглехидратите. Јадете свеж зеленчук, но не и компири. Јадете овошје (најмногу бобинки), јаткасти плодови и семки, посно месо, домашни јајца и маслиново масло. Фазата трае две недели.

Фаза 2

Менито останува исто, но почнете да запишувате апсолутно се што сте јаделе во текот на денот. Ќе изгубите шест килограми.

Фаза 3

Во исхраната можете да вклучите малку мешунки, цели зрна, до два алкохолни пијалоци неделно. Не смеете слатки. Оваа фаза трае две недели.

Фаза 4

Започнете, ако веќе не сте, да вежбате. Менито е како во третата фаза и продолжете да запишувате што сте јаделе.

Пример мени:

Појадок: изматени две јајца со кромид, пиперки, кељ, зеленчук и зелен чај.

Ручек: градинарска салата и јаболко.

Ужина: хумус со целер или грст јаткасти плодови.

Вечера: Бело месо на скара со брокула на пареа, пиперка и салата од свеж зеленчук.

Коронавирус