среда, 22. март 2023. Вести денес: 51
home Храна и пијалаци

Истражување: Кофеинот ја намалува породилна тежина на децата

Истражување: Кофеинот ја намалува породилна тежина на децата

Бремените жени кои консумираат кофеин, без разлика дали е кафе или чај, раѓаат помали деца отколку оние кои се воздржуваат од кофеинска бременост, според една нова студија.

Научникот од Универзитетот во Даблин, Линг-Веи Чен и негови колеги проучувале 941 бремени жени во Ирска, земја во која чај се пие почесто отколку кафе.
Повеќе од половина од испитаниците пиеле чај, а околу 40 проценти кафе.

Тие откриле дека на секои 100 милиграми конзумиран кофеин дневно во текот на првите три месеци од бременоста, родената тежина на детето се намалила во просек за 72 грама.

Гестациската старост, должината на бременоста и големината на главата на новороденчето исто така биле намалени.
Жените кои конзумирале најмногу кофеин имале деца со 170 грама пониска родилна тежина од оние кои консумирале најмалку, според студијата објавена во The American Journal of Clinical Nutrition.

На резултатите од студијата, никаква улога немале информации за тоа дали кофеинот доаѓа од кафе или чај.

loading...